تأکید بر فن آوری های بومی ایران
می 5, 2018
تاریخچه و تغییرات خانه پیش ساخته از گذشته تا امروز
می 19, 2018
Show all

مشاور وزیر راه: نوسازی مسکن بدون مانع

افزایش طول دوره بازپرداخت وام های مسکن در بافت ناکارآمد از 12 سال به 15 سال تغییر داده شده و نهایتا به تسویب وزارت راه و شهرسازی در آمد. در راستای رونق بخشیدن به بازار راکد مسکن، آبان ماه سال گذشته، بر افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن، خبر داد. بنا بر گفته مسئولین، مبلغ قسط 80 میلیون تومانی به مقدار 675 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

افزایش ۲۹ درصدی قیمت مسکن نسبت به سال گذشته،موجبات توان پوشش‌دهی وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین به 50 درصد میانگین قیمت مسکن در شهر تهران تقلیل یافته است. وزیر راه و شهرسازی در اولین روز کاری خود در سال ۱۳۹۷ پیشنهاد کرد تا تسهیلات به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند؛ پیشنهادی که هنوز مورد موافقت شورای پول و اعتبار قرار نگرفته است.

تلاش برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد در حالی صورت می‌گیرد که بهمن ماه سال گذشته، عدم توجیه سرمایه گذاری در بافتهای فرسوده ۲۲ شرکت خصوصی را در اولین گام از ورود به این طرح باز داشت؛ چرا که طبق محاسبات برخی انبوه‌سازان، ساخت و ساز در بافت فرسوده با ۱۵۲ میلیون تومان ضرر برای هر واحد مسکونی همراه خواهد بود. این در حالیست که استفاده از سازه lsf و سازه های سبک حلقه زنجیر گم شده در این نابسامانی بازار مسکن در حیطه ی نوسازی و بازسازی ساختمان های قدیمی است.

سرمایه گذاران با توجه به محاسبه تورم در طول مدت ساخت، نرخ سود تسهیلات و هزینه های مالیاتی حاضر به پذیرش ریسکهای آن نیستند و به نظر می رسد با ادامه این شرایط تا پایان دولت دوازهم نیز شاهد تحرکی جدی در بخش نوسازی و بهسازی نباشیم. محاسبات نشان می دهد با توجه به نرخ تورم و هزینه های تحمیل شده از طریق نرخ سود تسهیلات و مالیاتهای مستقیم، عملا هزینه پول برای وام گیرنده در بافت فرسوده به حدود ۴۰ درصد می رسد؛ حال آنکه در محاسبات دولت، ظاهرا صرفا نرخ ۸ درصد سود تسهیلات ملاک هزینه ها در نظر گرفته شده و با این توجیه، انتظار از انبوه سازان وجود دارد در این طرح ملی که اشتغال و تولید را به همراه دارد، دولت را همراهی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *